لیبره‌آفیس و باگ فونت‌های برنارایانه

با گزارش یکی از کاربران، به مشکلی جالب در لیبره‌آفیس برخوردیم. اگر کلمهٔ «اتّفاقاً» را با فونت‌های سری B (فونت‌های برنارایانه) تایپ کنید، تنوینی که باید روی حرف الف قرار داشته باشد، روی حرف ت قرار می‌گیرد! و اگر همین کلمه را با فونت‌های استاندارد سری IR (فونت‌های شورای عالی اطلاع‌رسانی) تایپ کنید، این مشکل پیش نمی‌آید!

لیبره‌آفیس از موتور پردازشگر متنِ حرف‌باز استفاده می‌کند و از آنجا که فونت‌های سری B جدول GDEF را ندارند، این مشکل ایجاد می‌شود. در واقع این باگی در لیبره‌آفیس نیست و ناشی از نقصی است که در فونت‌های برنارایانه وجود دارد. با این حال برنامه‌نویسان حرف‌باز سعی در حل این ناسازگاری دارند. برای اطلاعات بیشتر این پیوند را ببینید.

باگ فونت‌های برنارایانه

تیم طراحی لیبره‌آفیس

کاش پنجره‌های لیبره‌آفیس این‌جوری بود. کاش منوهایش آن‌جوری بود. کاش، کاش، کاش… .

آقا اصلاً هر پیشنهادی که داریم، مستقیماً با تیم طراحی‌اش در میان بگذاریم! کجا؟ اینجا در شبکهٔ اجتماعی ماستودون و البته مسلماً به‌زبان انگلیسی.

خفن‌های لیبره‌آفیس!

اگر انگلیسی‌تان خوب است و بدتان هم نمی‌آید که زودتر از دیگران از ویژگی‌های جدید لیبره‌آفیس باخبر شوید، پیشنهاد می‌کنیم این وبلاگ را از دست ندهید.

نویسنده‌اش یکی از برنامه‌نویسان اصلی لیبره‌آفیس است و در یادداشت‌هایش از جزئیات اضافه‌شدن امکانات جدید لیبره‌آفیس می‌گوید.

برای پیگیری راحت‌تر مطالبشان، می‌توانید مشترک خروجی RSS وبلاگشان بشوید.

فاصلهٔ نشکن در واژه‌پرداز لیبره‌آفیس

درج فاصلهٔ نشکن (Non-Breaking Space) چه در واژه‌پرداز وُرد و چه در واژه‌پرداز لیبره‌آفیس به یک روش است، یعنی فشردن هم‌زمان کلیدهای SHIFT+CTRL+SPACE.

تصدیق می‌کنم که کار چندان آسان و راحتی نیست. پس شاید شما هم بدتان نیاید که کلیدهای میان‌بُر این نویسهٔ خاص (Special Character) را به مثلاً CTRL+SPACE تغییر بدهید. برای این کار مطابق عکس زیر عمل کنید. زیر عکس مراحل انجام کار را توضیح داده‌ایم.

ابتدا در فهرست کلیدهای میان‌بر کلید CTRL+SPACE را بیاورید. بعد در ۳ ستونی که پایینش است، در ستون Cateogory گزینهٔ Insert و بعد Function یا عملکرد Insert non-breaking space را انتخاب کنید. حالا روی دکمهٔ Modify کلیک کنید تا این کلید میان‌برِ جدید به این نویسهٔ خاص اختصاص پیدا کند.

ضعف‌های لیبره‌آفیس (۱)

در واژه‌پرداز وُرد به‌سادگی می‌شود برای نویسه‌های خاص کلید میان‌بُر ساخت، اما در واژه‌پرداز لیبره‌آفیس شما حداکثر می‌توانید آن‌ها را به بخش نویسه‌های محبوب اضافه کنید که فراخوانیِ مکررشان کاری واقعاً وقت‌گیر است.

نویسه‌های خاص در لیبره‌آفیس
نویسه‌های خاص در لیبره‌آفیس

باگ نیم‌فاصله در واژه‌پرداز وُرد

شکی نیست که یکی از دلایل پیشرفتِ بیشترِ مجموعه‌نرم‌افزار مایکروسافت‌آفیس (MS-OFFICE) پول و درآمدی است که پشت این برنامه است، اما گاهی پیش می‌آید که باگی کوچک در همین برنامه‌های پول‌ساز وجود دارد که ازقضا دردسرساز هم هست.

قطعاً می‌دانید که یکی از قابلیت‌های واژه‌پرداز وُرد (MS-WORD) قابلیت تبدیل کردن سند به فرمت PDF است. اینجا برای ما کاربران فارسی‌زبان یک مشکل کوچک، اما دردسرساز وجود دارد. اگر در سند کلمات نیم‌فاصله‌دار هم وجود داشته باشد، گرچه آن کلمات به‌خوبی در PDF نمایش داده می‌شوند؛ اما در زمان جست‌وجو پیدا نمی‌شوند!

برای من واقعاً عجیب و سؤال است که ورد در زمان تبدیل کردن سند به فرمت PDF دقیقاً چه بلایی بر سر نویسهٔ نیم‌فاصله می‌آورد که در عین اینکه در PDF دیده می‌شود؛ اما در جست‌وجوی در PDF پیدا نمی‌شود!

این در حالی است که لیبره‌آفیسی که تقریباً هیچ پولی از آن عاید کسی نمی‌شود، این باگ را ندارد!