یک خبر بسیار خوب: حل مشکلات لیبره آفیس با نویسه کشیده و متن justify شده

اگر از لیبره آفیس برای کارهای جدی و حرفه‌ای استفاده کرده باشید، احتمالاً می‌دانید که یکی از مشکلات لیبره آفیس با متن فارسی و عربی، اشکال در نمایش این متن‌ها در شرایطی است که حالت justify را برای بند (paragraph) انتخاب کرده باشید.
در این صورت، خط‌های افقی که نویسه کشیده هستند، در جای نامناسبی ظاهر می‌شوند و البته اشکالات دیگری هم در ترکیب متن فارسی و انگلیسی وجود دارد.
خوشبختانه آقای خالد حُسنی که کار تغییر موتور متن لیبره آفیس به کتابخانه حرف‌باز را انجام دادند، دست به کار شدند و این مشکلات را در تعدادی پچ اصلاح کردند.
امیدوارم این هفته این ارسال‌ها بازبینی، نهایی و تأیید شود تا پس از ادغام در شاخه master کد، در نسخه آتی در اختیار کاربران قرار گیرد. البته که شما همین اکنون هم می‌توانید این ارسال‌ها را از gerrit دریافت کرده، کامپایل و آزمایش کنید.

پچ‌های ارسال شده

پچ‌های ارسال شده

نمایش نادرست

نمایش نادرست

نمایش درست

نمایش درست

اعداد با صفرِ زیاد

📊 اگر لازم باشد اعدادی با تعداد صفرهای زیاد را در صفحه‌گستردهٔ لیبره‌آفیس وارد کنید، چی کار می‌کنید؟
مثلاً فرض کنید قرار است حقوق خرداد کارکنان را به شکل زیر وارد کنید:

۱۰,۰۰۰,۰۰۰
۱۲,۰۰۰۰,۰۰۰

آیا می‌خواهید تک‌تک صفرهای حقوق را دستی وارد کنید؟ خب چه کاری است. یک کار ساده‌تر بکنید. در سلول، عدد ۱۰ یا ۱۲ را وارد کنید و بعد حرف e را بنویسید و در نهایت هم تعداد صفرهایش را مشخص کنید.برای مثال: 10e6 یا 12e6

یادتان نرود که فرمت آن ستون حتماً باید به‌شکلِ زیر باشد.

تنظیم قالب‌بندی اعداد

تعویض جای سطر و ستون

📊 اگر می‌خواهید جای سطر و ستون را به‌راحتی در صفحه‌گستردهٔ لیبره‌آفیس عوض کنید، اول داده‌ها را کپی (CTRL+C) کنید و بعد راست‌کلیک کنید و گزینهٔ و در نهایت هم گزینهٔ Transpose All را انتخاب کنید.

تعویض جای سطر و ستون

نکته‌هایی از صفحه‌گستردهٔ

اگر می‌خواهید از برگهٔ (Sheet) جاری‌تان با تمام داده‌هایی که در آن هست عیناً یک کپی بگیرید، کلید CTRL را بگیرید و بعد با ماوس برگهٔ دلخواهتان را به سمت راست یا چپ بکشید.
به‌همین راحتی.

اگر می‌خواهید خیلی راحت و بدون درج فرمول، جمع داده‌های یک ستون یا یک ردیف را داشته باشید، کلیدهای ALT + مساوی (=) را بفشارید.

اگر می‌خواهید عرض یک ستون را بدون استفاده از ماوس کم یا زیاد کنید، کلیدهای ALT+→ یا ALT+← را بفشارید.

اگر می‌خواهید از داده‌های یک ستون، یک فهرست کشویی بسازید، کلیدهای ALT+ ↓ را بفشارید.

اگر می‌خواهید مقادیر در صفحه‌گسترده‌ٔتان رنگی شوند، لازم نیست یکی‌یکی رنگی‌شان کنید. فقط کافی است کلیدهای CTRL+F8 را بزنید و تمام.

شماره‌گذاری خودکار ردیف‌ها

⬅️ در صفحه‌گستردهٔ لیبره‌آفیس، برای شماره‌گذاری خودکار ردیف‌ها می‌توانید از تابع زیر استفاده کنید:

=ROW()-1

وقتی یک ردیف را حذف کنید، اگر ردیف‌ها را به‌صورت دستی شماره‌گذاری کرده یا حتی از قابلیت درج خودکار شمارهٔ ردیف بهره برده باشید، شماره‌ٔ ردیف‌ها به‌هم خواهند ریخت، اما اگر از تابع بالا استفاده کنید، این مشکل پیش نخواهد آمد.