ضعف‌های لیبره‌آفیس (۴)

این اِکسلی‌ها فقط با همین تکه‌کد فسقلیِ زیر می‌توانند تاریخ میلادی را به شمسی تبدیل کنند، آن‌هم بدون هیچ افزونه و ماکرویی!

[$-fa-IR,96] yyy/mm/dd

لیبره‌آفیسی‌ها چی؟

هیچی. فقط آه بکشند!

درج صفرهای زیاد در صفحه‌گستردهٔ لیبره‌آفیس

اگر لازم باشد اعدادی با تعداد صفرهای زیاد را در صفحه‌گستردهٔ لیبره‌آفیس وارد کنید، چی کار می‌کنید؟
مثلاً فرض کنید قرار است حقوق خرداد کارکنان را به‌شکل زیر وارد کنید:
۱۰,۰۰۰,۰۰۰
۱۲,۰۰۰۰,۰۰۰

آیا می‌خواهید تک‌تک صفرهای حقوق را دستی وارد کنید؟ خب چه کاری است. یک کار ساده‌تر بکنید.

در سلول، عدد ۱۰ یا ۱۲ را وارد کنید و بعد حرف e را بنویسید و در نهایت هم تعداد صفرهایش را مشخص کنید.
مثلاً
10e6
یا
12e6

یادتان نرود که فرمت آن ستون حتماً باید به شکل عکس زیر باشد.

فرمت اعداد در لیبره‌آفیس

نکته‌هایی از صفحه‌گستردهٔ لیبره‌آفیس

اگر می‌خواهید ستونی که در آن هستید، از بالا تا پایین انتخاب شود، هم‌زمان دکمه‌های CTRL+SPACE را بفشارید و اگر می‌خواهید ردیف (سطر) جاری انتخاب شود، هم‌زمان دکمه‌های SHIFT+SPACE را بفشارید.

اگر می‌خواهید داده‌های ستونی که در آن هستید متناسب با داده‌های سلول بالاییِ همان ستون پُر شوند، مکان‌نمای ماوس را روی لبهٔ سلول بالایی ببَرید و هم‌زمان ۲ بار کلیک کنید.

اگر می‌خواهید فقط سلول‌هایی انتخاب شوند که حاوی داده هستند و سلول‌های خالی انتخاب نشوند، هم‌زمان دکمه‌های CTRL+* (کنترل+ستاره) را بفشارید.
دقت کنید که باید ستارهٔ سمت راست صفحه‌کلید را گرفته باشید.

بررسی کد ملی در صفحه‌گستردهٔ لیبره‌آفیس

همان‌طور که می‌دانید کد ملی ۱۰ رقم است. فرض کنید که در ستون A کدهای ملی را وارد کرده‌اید. برای اینکه مبادا در زمان تایپ شماره‌ها اشتباه کنید و یک رقم کمتر و بیشتر بزنید، بهتر است از یک تابع استفاده کنید:

=IF(LEN(A2)=10,”کد ملی اشتباه است.”,”صحیح است.”)

این تابع می‌گوید اگر ارقام سلول A2 کمتر از ۱۰ رقم بود، در ستون مقابلش (مثلاً ستون B) بنویس «کد ملی اشتباه است.» و اگر هم درست بود که بنویس «صحیح است.»

با استفاده از این تابع دیگر خیالتان راحت خواهد که اگر حواستان نبود و یک رقم بیشتر و کمتر زدید، صفحه‌گسترده به شما هشدار خواهد داد.

ضعف‌های لیبره‌آفیس (۳)

یکی از قابلیت‌های واقعاً مفید اِکسل قابلیت پُرکردنِ سریع یا اصطلاحاً Flash Fill است. متأسفانه این قابلیت مفید مطلقاً در صفحه‌گستردهٔ لیبره‌آفیس وجود ندارد و با اینکه پنج سال هم هست که اضافه‌شدنش درخواست شده، اما متأسفانه برنامه‌نویس علاقه‌مندی پیدا نشده که کدش را بنویسد.

درصد افزیش قیمت

قیمت‌ها همین‌طور بالا و بالاتر می‌روند. در این وضعیت شاید دانستن اینکه یک محصول چند درصد نسبت به قبلش افزایش قیمت داشته به ما کمک کند تا درآمدمان را بهتر و دقیق‌تر مدیریت کنیم. اما چطوری؟

برای این کار قیمت جدید را بر قیمت قدیم تقسیم می‌کنیم و حاصلش را منهای ۱ (یک) می‌کنیم. فرمولش در صفحه‌گستردهٔ لیبره‌آفیس به‌صورت زیر است:

B2/A2-1

در فرمول بالا فرض را بر این گذاشته‌ایم که قیمت جدید را در سلول B2 و قیمت قدیم را در سلول A2 وارد کرده‌اید. ضمناً یادتان نرود که فرمت سلول حاصلِ این فرمول را بر روی درصد تنظیم کنید.

فرمول درصد افزایش قیمت
تنظیم سلول درصد افزایش قیمت

پانوشت‌ها در لیبره‌آفیس

ممکن است با این مشکل مواجه شده باشید که در لیبره‌آفیس پانوشت‌ها در حالت پیش‌فرض با اعداد رومی شماره‌گذاری شوند.
اما اگر می‌خواهید از اعداد عادی (1,2,3,…) استفاده کنید، به مسیر زیر بروید و مطابق عکس عمل کنید:

Tools → Footnotes/Endnotes → Endnotes tab → Numbering

پانوشت‌ها در لیبره‌آفیس