توابع هجری شمسی در لیبره‌آفیس

اگر کاربر صفحه‌گستردهٔ مجموعهٔ لیبره‌آفیس باشید، قطعاً یکی از حسرت‌های شما هم این بوده است که چرا نمی‌توانید از توابع شمسی‌ساز اکسل مایکروسافت در این برنامه هم استفاده کنید.

با همت و لطف یکی از کاربران  لیبره‌آفیس، اکنون این آرزو جامهٔ عمل پوشیده است. کدهای این تابع از این پیوند در دسترس شما هستند. دریافتشان کنید، لذتش را ببرید و به جان این کاربر عزیز دعا بفرمایید.

پی‌نوشت: کاربر خوب لینوکس، لطفش را کامل کرده و نسخهٔ به‌روزشده‌ای از ماکروی شمسی‌ساز را آماده ساخته است. در این نسخه دو تابع اضافه شده‌اند:

تابع تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و تابع تبدیل تاریخ شمسی به میلادی.

این نسخه را از این پیوند دریافت کنید. کدهای تابع درون فایل گنجانده شده‌اند. فقط یادتان باشد که تنظیمات امنیتی لیبره‌آفیس را در وضعیت متوسط یا Medium قرار بدهید تا اجازهٔ اجرای ماکروی جاسازی‌شده را بدهد. خودِ کدِ تابع را هم از این پیوند دریافت کنید.

 

7 نظر در “توابع هجری شمسی در لیبره‌آفیس

 1. من تازه از راه این نوشته در ماستدون با این وبلاگ آشنا شدم:
  https://mastodon.host/@ahangarha/100327253447634729
  خیلی خوشحالم که برای بهبود لیبره‌آفیس فارسی تلاش می‌کنید.

  کاش بیشتر توضیح دهید که این ویژگی را چه طور باید به کار برد؟ آیا این یک افزونه برای لیبره‌آفیس است که باید نصبش کنیم یا یک قالب (template) است که باید صفحه‌گسترده‌هایمان را بر اساس آن بسازیم، یا کدی است که باید به شکل یک patch روی کدهای منبع لیبره‌آفیس اعمال کنیم و لیبره‌آفیس را دوباره کامپایل کنیم؟ علاوه بر این، بعد از این که این کد را راه انداختیم، روش کار با آن چیست؟

  باز هم ممنون از تلاش ارزشمند شما برای نوشتن این وبلاگ،
  مسعود

  • شما فقط کافی است نسخهٔ به‌روزشدهٔ فایل را دانلود فرمایید. ماکرو در دل فایل گنجانده شده است. فهرست توابع و راهنمایشان هم در همان فایل نمونه هست.
   فقط یادتان باشد که لازم است در تنظیمات لیبره‌آفیس اجازه بدهید که ماکروها اجرا شوند.

   • سلام
    یه راه دیگه که کمی حرفه ای تره هم اینه که
    از پیوند اصلی استفاده کنید:
    متن کد رو بردارید
    از منوی ابزارها->ماکروها->ویرایش ماکرو رو بزنید
    در صفحه ویرایش ماکرو(که معمولا بیسیک باز می شود و ماژول ۱) کد ها رو قرار دهید

    این طوری در همه صفحه گسترده های قبلی و جدیدتون قابل استفاده است+ این که نیازی به اجازه دادن اجرای ماکرو نیست.

    البته همچنان پیشنهادم اینه که سطح امنیتی اجرای ماکرو رو در متوسط(medium) قرار بدید (‌از tools-> option->security->macrosecurity)
    این طوری هر سندی که ماکرو داشته باشه ازتون می پرسه اجرا کنه یا نه- شبیه اکسل مایکروسافت) اما در حالت پیش فرض(high) بدون این که بپرسه ماکرو رو اجرا نمی کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *