فهرست اشکالات لیبره آفیس

نکتهٔ مهم: این یاد‌داشت به‌مرور به هنگام و تکمیل خواهد شد.

در این پستِ وبلاگ، می‌خواهیم فهرستی از اشکالات لیبره آفیس را جمع‌آوری کنیم. البته منظور از اشکالات آن‌هایی هستند که برای کاربران فارسی زبان در تولید پروندۀ فارسی مهم‌اند.

هدف از این کار چیست؟
اگر اشکالات در مکانی واحد گردآوری شوند، بهتر می‌توان فرایند پیگیری اشکالات تا رفع آن‌ها را مدیریت کرد. ضمن این‌که از گزارش تکراری اشکالات نیز پیش‌گیری می‌شود. برخی از اشکالات تا زمانی که شرکت Sun اپن‌آفیس را منتشر می‌کرد، برطرف شده بودند اما متأسفانه تعدادی از آن‌ها پس از انتشار لیبره‌آفیس آن دوباره ایجاد شده‌اند! علت این است که در زمان برنامه‌نویسی باید به ویژگی‌های زبان‌های از راست به چپ و پیوسته دقت می‌شده که متأسفانه این دقت انجام نشده است. بنابراین باید با نظارت دقیقی بر اشکالات موجود، سعی کرد تا مشکلات در اسرع وقت حل شوند.

برخی دیگر از اشکالات، آن‌هایی هستند که از همان ابتدا وجود داشتند، گزارش هم شده‌اند اما رفع اشکال نشدند! زیرا در اولویت کاری توسعه‌دهندگان نبوده‌اند. چون لیبره‌آفیس یک نرم افزار کدباز و رایگان است، یا باید با حمایت مالی از برنامه‌نویسان، زمینۀ فعالیت در بخش رفع اشکال‌های فارسی را ایجاد کرد یا این‌که خود کاربران دقایقی وقت صرف کرده و به اشکالات گزارش‌شده رأی دهند تا توسعه‌دهندگان پی ببرند که آن‌ها اشکالات مهمی هستند و لازم است زودتر به آن‌ها رسیدگی کرد. البته لازم است بدانیم تنها رأی دادن کافی نیست. گاهی لازم است تا با افزودن توضیحات دقیق‌تر و فنی‌تر یک اشکال را از حالت ابهام برای برنامه‌نویسان درآورد.

چگونه این اشکالات را فهرست می‌کنیم؟
کار دقیقاً مشابه با الگوی این ویکی انجام می‌شود. یعنی به صفحۀ باگِ گزارش‌شده در باگ‌زیلا لینک داده و توضیح مختصری به فارسی دربارهٔ اشکال می‌دهیم.

چرا این‌ها را به شما می‌گوئیم؟
برای این‌که قرار نیست همهٔ کارها را ما انجام بدهیم! شما هم سهمی دارید. 🙂 پس این‌ها را نوشتیم تا اگر دوست داشتید، به برطرف شدن اشکالات کمک کنید؛ حتی با گذاشتن یک پاسخ در ذیل این مطلب.

2 نظر در “فهرست اشکالات لیبره آفیس

  1. سلام. مشکلی وجود دارد مبنی بر اینکه که نقطه‌ای که باید در آخر جمله باشد، در اول جمله قرار می دهد. هر کاری کردم نتوانستم رفعش کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *